POLITIKA (aneb Legalizované dávání moci vybrané skupině lidí, tzv. "Elitářům")

Napsal Ylevunor (») v pondělí 9. 11. 2020 v kategorii ORBIS FAECES, přečteno: 377×
1cnq7q.jpg

Úvodem vyjasnění tohoto pojmu podle encyklopédií. Politika (z řeckého polis– město, politiké techné– správa obce) značí procesy a metody rozhodování určité skupiny lidí s mnohočetnými zájmy a názory. Politika je sférou, v níž je přítomné neustálé větší či menší napětí mezi „vládnoucí“ (politika shora) a „emancipační“ (politika zdola, tzv. opozice) skupinou lidí pohybujících se ve vládě. Politiku lze chápat také jako boj o společenské uspořádání. V rámci rozhodovacích procesů je politika taktéž cosi jako blíže nespecifikovaná správa veřejných věcí. Jinak se tímto pojmem označuje také způsob, jak řídit stát a hájit jeho postavení ve světě (resp. řídit město a hájit jeho zájmy apod).

Prostředkem politiky obvykle bývá tzv. politická moc, kterou lze získat násilnými či nenásilnými prostředky. První způsob není třeba příliš rozvádět. Druhý způsob se snaží aplikovat zejména v "civilizovaných" společnostech, kde se nejvíce používá model demokracie. Zde do politiky vstupují určité politické subjekty, které jsou voleny občany dané země. Mezi tyto politické subjekty povětšinou patří jednotlivci, stejně jako organizace ve formě politických stran (hnutí, koalic anebo spolků). Tolik výklad. A nyní můj výklad tohoto pojmu, který udělám trošku obšírnější...



...začnu otázkou, proč vlastně všechno to rozhodování a moc v lidské společnosti automaticky spadá do ruk určitých politických subjektů (resp. jejich zástupců), proč to nemůže být jinak (třeba úplně bez politických subjektů)?! A proč v politice se dává za vzor zrovna demokracie, a ne něco jiného?

Většina lidí by odpověděla, že politické subjekty tomu vládnutí nejlépe rozumí, navíc tyto subjekty jsou volené lidmi ve svobodných volbách, které demokracie jako jediná ze všech politických systémů zajišťuje co nejvíce spravedlivě, tak aby se zachovala tzv. "vládu lidu", díky čemuž jsou v tomto politickém systému občané nejvíce svobodní a mohou se tak aktivně podílet na politickém dění ve své zemi.

Opravdou jsou ale lidé tak svobodní a mohou se nějak zapojit do politky skrze všechny ty nabízené politické subjekty(často propojených a spolupracujících mezi sebou),s neprůhledným financováním(často ilegálním),a tajemnou minulostí a současností členů těchto subjektů(často kriminální, ilegální a nějak sexuálně úchylnou)?! Mno, kdo ví...

K politice patří neodmyslitelně také zástupci politických subjektů - tzv. politici.  Ti se jednou za čas sejdou na formálním pracovišti (parlament), kde obvykle jen tak sedí a čekají na konec. Ti "snaživější" vedou mezi sebou diskuze, aniž by řekli něco smysluplného nebo podstatného. Aby to celé nevypadalo až moc vádně, tak tyto politické diskuze jsou často plné až příliš přehrávaných citových výlevů, vzájemných urážek a napadání (někdy dokonce dojde i na "fackování"). A jako by bokem od tohoto divadla se schvalují, ruší anebo upravují zákony s jejich dodatky tak, jak to vyhovuje politickým subjektům a jejich zájmům (překvapivě často v neprospěch obyčejných lidí).

Mnohem aktivněji a výrazněji se politici prezentují v médiích (zejména denní tisk, sociální sítě a politické talk-show), aby tam prezentovali svoje názory a myšlenky, plné vzletných, nic neříkajících slovních obratů, při kterých použijí stovky slov a přitom neřeknou nic konkrétního. Zajímavostí je, že určitá média "nestranně" prosazují určité svoje "oblíbené" politiky, naopak jiné politiky naopak nějak očerňují a pomlouvají. Poslední dobou je velkým hitem politiků říkat něco dneska, zítra to pak popírat anebo tvrdit pravý opak, aby to pozítří znovu říkali v pozměněném pořádku slov. 

Opravdu tato veřejná "komedie" má být oním zastoupením "hlasu lidu"?! Pokud ano, tak občané takové země jsou ulhaní, neupřímní, pokrytečtí a vypočítaví komedianti, kteří přemýšlí, jak si za co nejmenší námahu urvat co nejvíce majetku a moci, aby se pak mohli povyšovat nad ostatní lidi a honit si ego v médiích.

V tomto směru si myslím, že i když je mezi obyčejnými občany určité procento takových to "morálně padlých" jedinců, tak jistě valná většina lidí jsou dobří a normální. A tak se nabízí otázka - proč tedy dobré a normální lidi zastupuje v politice někdo, kdo je pravým opakem?! 




Podle mě skutečnost kolem politiky je celkem prozaická. Je to pouhé slovíčkaření v duchu "doublethinku" za účelem matení pojmů, kde onen veřejnosti prezentovaný význam pojmu "politika" znamená "naivní iluzi" pro obyčejné lidi o tom, že mají vliv na politickém dění v zemi. Ale je tady pak ještě ten druhý význam ukazující realitu, v níž slovo "politika" je především snaha o to, jak získat snadno co největší moc (a jako bonus k tomu i nějaký ten majetek) a tu si posléze na co nejdéle udržet, aniž by proti tomu někdo něco říkal (zejména obyvatelé země, na jejichž úkor se to většinou děje).

Typickým příkladem mého tvrzení jsou politické systémy od vzniku Česka. Ať už šlo o prvorepublikovou demokracii, krypto-fašismus druhé světové války, komunistickou lidovou demokracii, post-sametovou liberální demokracii amerického typu anebo současný euro-unijní byrokratický totalitní režim. Všude pořád to bylo na stejné "brdo" -> Politické strany (resp. jejich předáci) si vždy to velmi dobře zařídili, aby si mohli vládnout sami podle svého, aniž by k tomu potřebovaly onen "hlas lidu"(včetně období, kdy se měnily režimy).

Ty "jednodušší" politické subjekty (fašisté, nacionalisté, komunisté a jiné autoritářské skupiny) se to vše snažily řešit silou, nátlakem a strachem, aniž by se nějak zvlášť staraly o "hlas lidu" . Tento styl vlády a politiky neměl nikdy dlouhého fungování, protože dříve nebo později vyvolal masový odpor mezi obyčejnými lidmi. 

Možná i proto se vytvořily "prozíravější" politické subjekty (demokraté, republikáni a současní eurounijní totalitáři), kteří se snažili vytvořit různé politické strany a jejich opoziční formy. Pointou toho všeho bylo, že lidem se tak zachovala iluze, že mají svůj hlas a můžou se nějak aktivně podílet na politickém děním v zemi...ale přitom přesto všechny strany "tajně" nadále spolupracovaly mezi sebou (resp. byly to jedna a ta samá strana, akorát "šikovně rozdělená" do všech stran), takže v konečném důsledku se tak nějak dělo to, co chtěly politické subjekty, aniž by se bral ohled na ten pomyslný "hlas lidu"(kde často se děly věci v jeho neprospěch).

V tomto směru až komicky působí citové řečnické "průjmy" politiků v médiích, kteří to s lidmi myslí vždycky dobře, a můžou se celí roztrhat nad tím, aby udělali první a poslední pro blaho země. Ještě úsměvněji pak působí volební programy politických stran - často prachobyčejný populistický "kýbl sra*ek", který má za účel opít rohlíkem obyčejné lidi a udělat z nich oddané voliče (věrné ovečky).

Nejvíce úsměvné pak je, že politikové vlastně ani nejsou těmi, co vládnou a řídí celou zemi. Jsou pouhými šachovými bezvýznamnými figurkami, za které tahá jakýsi lidem neznámý apolitický aparát...kde bez obalu říkám, že jde o jakýsi další "stát ve státě", jehož zájmy jsou daleko nad rámec dané země a jeho obyvatel. A tomuto "skrytému apolitickému aparátu" se to vše daří dělat, protože nikdo nevěří v jeho existenci.( o tomto apolitickém aparátu se zmíním v dalších článcích). 

A teď se vás - obyčejných lidí, ptám...když už víte, kdo vládne vaší zemi, kdo tady má skutečnou moc...opravdu si myslíte, že máte nějaký vliv na politiku svým "volebním lístkem" podaným jednou za čtyři roky? Opravdu věříte, že můžete nějak ovlivnit rozhodování tohoto apolitického aparátního systému, o kterém ani vlastně nevíte, že existuje?!

Snad nejste tak naivní! Váš vliv je nulový,a v podstatě nežádoucí, jelikož tento "Systém" by pak přišel o svou získanou moc, a to on určitě nechce. Co "Systém" naopak chce, aby jeho moc se udržela a vzrůstala. A to půjde jen tehdy, pokud vy obyčejní a podřadní lidé...budete poslušnými otroky...a budete konzumovat, spotřebovávat, pracovat, platit daně, mluvit jen když se dovolí a zbytečně moc nepřemýšlet...prostě budete vzornými občany konzumně-spotřební společnosti!

Tak nějak vypadá můj výklad pojmu "politika", a bude vypadat i nadále...protože nevěřím, že se to někdy změní ve prospěch obyčejných lidí. Nikdo v tomto světě není pro obyčejné lidi, nikdo tady nic pro ně neudělá...naopak, vy obyčejní lidé jsou tu pro ty ostatní!

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.